Rady pro perfektní oslavu a tipy na dárky

3. narozeniny

V tomto věku již dítě vnímá výjimečnost tohoto dne, proto si dejte na přípravě oslavy záležet. Uspořádejte ji doma nebo na zahradě, vhodné je prostředí, které dítě dobře zná a kde se orientuje a cítí se „jako ryba ve vodě“. V případě, že pozvete více lidí, zkuste se poohlédnout po možnosti pronájmu mateřského centra, herny nebo dětského klubu. Tam můžete využít i možnosti, které dané centrum nabízí – bazén, hernu či zahradu s prolézačkami. V tomto věku má dítě již také alespoň malý okruh kamarádů, proto nezapomeňte pozvat i je.

  • Tip na dárek: hrací stan, kostky na stavění věže, malá židlička se stolečkem, knížka s krátkými příběhy a obrázky, odrážecí motorka, modelovací hmota, pastelky, DVD s večerníčkovými pohádkami, knížka v cizím jazyce (objevili jsme Povídání o pejskovi a kočičce v angličtině či francouzštině), puzzle s 12–16 dílky.

 

4. - 6. narozeniny

Předškolní děti nejvíce ocení oslavy, na kterých bude připraven zajímavý program, hry a soutěže. Ideální jsou proto tematické oslavy zaměřené na princezny, piráty či loupežníky. Dětská diskotéka, třeba i s mini karaoke také jistě potěší. Programu přizpůsobte i výzdobu, menu a třeba i kostýmy přítomných dětí. Z podobných oslav bývají i nejhezčí fotky, na které se budete po letech moc rádi dívat. Aby pozvaným dětem nebylo líto, že nedostaly žádné dárky, připravte si pro ně alespoň malou drobnost – sladkost, papírový klobouk, trubku a podobně. Můžete je rozdávat jako výhry v soutěžích nebo při odchodu na památku.

  • Tip na dárek: DVD pohádka, první hudební nástroj (flétnička, malý klavír, xylofon), kolo, lego, puzzle, tenisová raketa, panenka, kopací míč, aktovka do školy a vše, co s ní souvisí, Play station.

 

7. – 10. narozeniny

S dětmi v mladším školním věku je vhodné předem probrat, jak by si oslavu ony samy představovaly, které kamarády chtějí pozvat, co dobrého k jídlu připravit a tak dále. Má-li vaše dítě narozeniny v létě, můžete místo klasické oslavy uspořádat piknik nebo soutěžní odpoledne někde v parku. Děti samy pak mohou připravit i pozvánky a pomoct vám s občerstvením. V tomto věku již také nemusí být oslavy tolik organizované a s pevně daným programem. Děti se umí zabavit samy a je vhodné jim dát prostor „pro volnou zábavu“. Neměla ale chybět diskotéka, slavnostní přípitek a také nějaké pěkné překvapení.

  • Tip na dárek: kolo, hodinky, pohádky a příběhy na DVD, mobilní telefon, sportovní vybavení, květina do pokojíčku, vysněný domácí mazlíček.

 

11. – 14. narozeniny

V tomto věku je to již pěkný oříšek! Děti začínají mít svou hlavu, a tak můžete mít rozdílný názor v tom, jak by měly slavit narozeniny. Třeba to vyjde i tak, že budou chtít strávit hodinku v restauraci, pobýt v oblíbené „hamburgerárně“ či jen sledováním jednoho filmu za druhým (s dostatečným přísunem potravy). Neodpírejte jim to! Je důležitá jim dát prostor a možnost výběru.

  • Tip na dárek: knihy, sportovní vybavení, malý finanční obnos na kredit mobilního telefonu, šperk, oblečení, přehrávač MP3, MP4, kosmetika, předplatné oblíbeného časopisu.